jak zainstalować Windows 8

Instalacja systemu operacyjnego – jak zainstalować Windows 8

Instalacja systemu operacyjnego jest obecnie dużo łatwiejsza niż dawniej. Dużo prościej jest zainstalować Windows 8 od starego Windowsa 95 czy 98 – ci, którzy mieli z nim do czynienia, wiedzą o co chodzi. Teraz wystarczy tylko posiadać płytę z systemem bądź bootowalnego pendrive’a, a cały proces instalacji przebiega praktycznie samoistnie, jedynie z naszą drobną pomocą.

Jeżeli nie posiadasz akurat nośnika z systemem operacyjnym bądź gdzieś go zgubiłeś możesz wykorzystać link, który umożliwia pobranie Windows 8. Otrzymasz go oczywiście po zakupie systemu operacyjnego. Po ściągnięciu pliku musisz go uruchomić – jeżeli pliki instalacyjne nie znajdują się na dysku twardym nastąpi ich ściągnięcie. W przypadku, gdy instalator jednak wykryje pliki instalacyjne na dysku twoim oczom powinny ukazać się następujące opcje:

  • Instaluj teraz
  • Instaluj przy użyciu medium instalacyjnego
  • Zainstaluj później z pulpitu

Na tym etapie wybierz drugą opcję “Instaluj przy użyciu medium instalacyjnego”. Teraz zostaną ci wyświetlone opcje, które umożliwią bezproblemowe stworzenie dysku instalacyjnego, np. w postaci USB.

Kiedy posiadasz już nośnik z cenną zawartością, nadszedł czas byś dowiedział się jak zainstalować Windows 8

Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem jest uruchomienie komputera. Jeżeli instalator nie włączy się automatycznie skorzystaj z klawiszy funkcyjnych, dzięki którym uruchomione zostanie BOOT Device Menu. Co ważne, menu urządzeń rozruchowych dostępne jest tylko przez chwilę tuż po włączeniu komputera. W zależności od urządzenia jakie posiadasz, BOOT Device Menu można uruchomić zazwyczaj za pomocą jednego z klawiszy: ESC, F8, F9, F10, F12. Kiedy już uruchomisz BOOT Device Menu, twoim oczom powinno pojawić się okienko, w którym wybierasz odpowiednią opcję instalacji Windows 8. To właśnie tutaj zaznaczasz, czy instalacja odbędzie się przy użyciu USB czy też CD-ROM’u.

Teraz nadszedł czas, jak zainstalować Windows 8. Po uruchomieniu instalatora na ekranie zobaczysz logo systemu, a następnie pojawi się niebieski ekran z napisem “Instalator rozpoczyna pracę”.

Na początku zostaniesz poproszony o podanie 25-znakowego klucza produktu. Po wpisaniu go w odpowiednie pola kliknij “Dalej.” Twoim oczom ukażą się informacje dotyczące licencji – należy się z nią zapoznać, zaznaczyć pole „Akceptuję postanowienia licencyjne” i kliknąć przycisk “Dalej”.

Jak zainstalować Windows 8

Następnym krokiem jest wybranie metody instalacji. W tym momencie decydujesz czy chcesz “od nowa” zainstalować Windows 8, czy wolisz nadpisać istniejącą wersję, z której wcześniej korzystałeś. Pamiętaj, że wybierając pierwszą opcję (nową instalację) wszystkie dane zostają usunięte. Dlatego zanim przystąpisz do tego etapu koniecznie zapisz wszystkie cenne pliki, np. na dysku zewnętrznym. Ta metoda instalacji jest zalecana ze względu na stabilność i szybką pracę systemu operacyjnego. Jeśli więc zdecydowałeś, że zainstalujesz Windows 8 od nowa wybierz na ekranie opcję “Niestandardowa”.

Na kolejnym ekranie wybierasz miejsce, w którym system zostanie zainstalowany. Jeżeli w komputerze zainstalowałeś więcej niż jeden dysk lub podzieliłeś go na partycje to na liście dostępnych lokalizacji pojawi się kilka pozycji. Wybierz, gdzie ma zostać zainstalowany Windows 8, a następnie skorzystaj z “Opcji dysku (zaawansowane)”, by go sformatować.

Nadszedł czas na właściwą instalację systemu, podczas której skopiowane zostaną potrzebne pliki, zainstalowane będą funkcje i aktualizacje. W zależności od sprzętu ten etap może potrwać nawet kilkanaście minut. Po zakończonych czynnościach komputer zostanie zresetowany i po ponownym uruchomieniu zobaczysz ekran z logo Windows. Widoczne będą również informacje o zachodzących postępach w instalacji Windows 8. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ten etap także może trwać kilka minut, a w międzyczasie komputer zresetuje się jeszcze nie raz.

Po zainstalowaniu Windows 8 czas na personalizację systemu

Twoim oczom ukaże się teraz ekran konfiguracyjny, dzięki któremu wybierzesz domyślną kolorystykę i nazwę komputera. Następny ekran dotyczy decyzji o automatycznym pobieraniu aktualizacji, dostępności udostępniania, a także pozwala skonfigurować zabezpieczenia Do Not Track. Możesz zdecydować się na automatyczną konfigurację powyższych ustawień, wybierając “Ustawienia ekspresowe” lub wybrać bardziej zaawansowaną konfigurację wybierając przycisk “Dostosuj”.

Kolejnym etapem jest konfiguracja konta Microsoft. Dzięki powiązaniu systemu operacyjnego z usługami webowymi otrzymasz lepszy i szybszy dostęp do aplikacji internetowych czy sklepu z programami dla interfejsu Modern. Zaletą integracji konta jest również synchronizacja ustawień online (historii przeglądarki, awatarów, kolorów, itp.). Takie połączenie daje ci zatem wiele możliwości, dlatego warto na tym etapie utworzyć nowe konto Microsoft lub zalogować się, jeśli już je posiadasz. Jeżeli jednak nie jesteś zdecydowany, możesz wybrać opcję „Zaloguj się bez użycia konta Microsoft”. Wtedy wystarczy założyć zwykłe konto Windows, podając nazwę użytkownika i hasło (opcjonalnie).

Teraz już wiesz, jak zainstalować Windows 8 oraz jak go skonfigurować, więc śmiało możesz przystąpić do pracy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *