grzybobranie

Grzybobranie w pełni – ruszamy do lasu!

Grzybobranie w pełni – ruszamy do lasu!

Sezon grzybowy w pełni. Niektórzy z nas czekali na ten moment, kiedy w końcu ruszą do lasu z koszem, aby nazbierać jesiennych przysmaków. Jedni lubią tylko zbierać grzyby, inni wolą je jeść. Są również tacy, którzy są miłośnikami jednego i drugiego. Ale czy wiemy, jak powinno wyglądać grzybobranie?

Planujesz pójść na grzyby?

Jeśli planujemy wyprawę do lasu, warto przypomnieć sobie jakie cechy mają trujące gatunki. Dlatego poza koszem i nożykiem, weź ze sobą podręczny atlas grzybów. Pamiętajmy też, aby nie zbierać grzybów do foliowych torebek – pod wpływem braku dostępu tlenu mogą wytwarzać toksyny i nawet te jadalne gatunki mogą wywołać zatrucia pokarmowe. Najlepiej wkładać je do wiklinowego kosza czy siatki z tkaniny. Najważniejsze, żeby tworzywo, do którego są zbierane grzyby było przewiewne.

Grzyby trzeba wycinać ostrym nożem tuż przy ziemi. Jeżeli jednak musimy sprawdzić podstawę trzonu (ważne w przypadku grzybów podobnych do muchomorów), należy je delikatnie wykręcić. Pamiętaj, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia nie wysychała. Nie zbierajmy grzybów starych, nawet tych jadalnych, ponieważ z „wiekiem” kumulują one w sobie różne toksyny, w tym także metale ciężkie: ołów, kadm, rtęć. Duże i przerośnięte grzyby zostawiajmy w lesie. Nie zbierajmy również tych rosnących przy drodze, w pobliżu wysypisk śmieci czy składowisk opon. Nie będą one ani smaczne, ani tym bardziej zdrowe, ponieważ kumulują w sobie wszystkie trujące związki znajdujące się w takich miejscach.

O czym musisz pamiętać przed pójściem na grzybobranie?

Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Wybierając się na grzybobranie poza przyjemnością zbierania grzybów, musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. W lesie jest wiele pająków, kleszczy, a coraz częściej słyszy się o żmijach. Najlepiej założyć nakrycie głowy, np. czapkę z daszkiem, bluzkę na długi rękaw, spodnie z długimi nogawkami, najlepiej dość ciasnymi na dole. Warto założyć dłuższe skarpety i kalosze, aby żadne żyjątko nie dostało się pod nogawkę. Po powrocie z lasu oczywiście dokładnie obejrzyjmy cale ciało.

Kiedy już zbierzemy grzyby, powinniśmy jeszcze tego samego dnia oczyścić je i przetworzyć. Świeże, surowe grzyby możemy przechowywać w lodówce, umieszczone w przewiewnym naczyniu do 48 godzin. Ważne jest, żeby pamiętać, że mimo najróżniejszych sposobów nic nie usunie toksyn z grzybów trujących! Nie pomoże ani moczenie w mleku, ani kilkukrotne gotowanie w zmienianej wodzie. Grzyb trujący pozostanie grzybem trującym – nic tego nie zmieni. Po prostu nie zbierajmy tych, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *